„Jak fto tego barborkowego świyntowanio niy przeżył, nigdy niy „spokopi” (zrozumie), ło cym godka”*… czyli Dzień Śląski w ZSB.

4 grudnia na Śląsku to wielkie święto- „Barbórka”. W tym dniu uczniowie klas II a i IV a TB wraz z opiekunami: Anną Jacek, Haliną Jóźwiak oraz Katarzyną Dąbrowską przygotowali obchody Dnia Śląskiego. Można było pomaszkecić (sznita z fetym, szałot, zista czy kołocz to ino niykere maszkety z naszego szynku), potańcować do szlagerów czy wziąć udział w zabawach z ślonskom godkom.

Serdecznie dziękujemy również klasie I b TB, która przygotowała ilustrowany słowniczek- łobocz jak godajom hanysy – poznej ślonsko godka.

 

 

*- Barbara Szmatloch: „Pogodomy se po ślonsku. Nikisz dynkmalym, a Barborka erbowiznom”  http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35055,22719760,pogodomy-se-po-slonsku-nikisz-dynkmalym-a-barborka-erbowiznom.html